- ARCHIWUM - KALENDARIUM - EUROPE: ART'S SPOTS - EPAF -
 
 
   
Paul Panhuysen (Holandia) - wykład
17 kwietnia 2002 r. Sala Czarna
Paul Panhuysen pochodzi z Holandii, urodził się w 1934 w Borgharen, mieszka i pracuje w Rotterdamie.
Studiował malarstwo na Akademii Jana van Eycka w Mastricht i socjologię sztuki na Uniwersytecie w Utrechcie. Był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Leeuwarden i dyrektorem departamentu edukacyjnego w muzeum miejskim w Den Haag i Van Abbe Museum w Eindhoven.
 
W 1965 roku założył grupę artystyczną "De Bende van de Blauwe Hand", która była ściśle związana z międzynarodowym ruchem Fluxus - artyści z tej grupy tworzyli environments, organizowali happeningi, prezentowali "sytuacje" które angażowały do udziału publiczność. W 1968 roku Paul Panhuysen założył "Maciunas Quartet" -zespół znany polskiej publiczności głównie z koncertów na Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Panhuysen należy do grona najważniejszych europejskich artystów tworzących w obszarze sound art. Dźwięk odgrywa równiez ważne miejsce w jego pracach wizualnych - zarówno w instalacjach jak i w performances.
Od 1982 roku tworzy "Long String Installations", które grają z jego udziałem podczas koncertów/performances, jak również samodzielnie, poruszane przez wiatr, deszcz i wskutek wewnętrznych napięć. "Long String Installations" prezentował m.in. od 1982 roku w Bostonie, Waszyngtonie, Dreźnie, Berlinie, Hannowerze, Linzu, Ferrarze, Barcelonie, Moskwie, Paryżu, Nowym Jorku, San Francisco, Tokio, Kobe, Kyoto, Lyonie, Rzymie, Pradze, Mexico-city, a także w Lublinie podczas Festiwalu "Art Kontakt".
W 1989 roku rozpoczął tworzyć utwory w których wykorzystuje twórcze możliwości, inteligencję i umiejętności komunikowania się zwierząt, a w szczególności ptaków.
 
 
 
Centrum Kultury
Peowiaków 12
20-007 Lublin
tel. (081) 536 03 19

performance@osp.art.pl